Warsztaty

Za nami dwa intensywne dni z moderną w roli głównej! 15 i 16 października 2016 dzieciaki, pod czujnym okiem kulturoznawców, historyków sztuki i animatorów kultury, miały okazję bliżej przyjrzeć się architekturze modernistycznej. Nasz projekt wzbudził wiele pozytywnych emocji, a jego efektem jest wielkoformatowa makieta, na podstawie której przygotujemy ilustrowaną, interaktywną mapę wrocławskiej moderny.

Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Zamiast wkuwania nudnych regułek, dzieci wybrały się w fascynującą podróż po mieście. Pierwszego dnia w przestrzeniach infopunktu i kawiarni Barbara, najmłodsi dyskutowali o tym, czym jest miasto, jak wyglądał Wrocław w poszczególnych epokach, a przede wszystkich o tym, co wyróżnia modernizm spośród innych stylów. Następnie – wraz z towarzyszącą im Kuną-Przewodniczką – wyruszyły w miasto śladami moderny. Podczas wycieczki dzieci miały okazję przyjrzeć się dawnej Aptece pod Murzynem, domowi towarowemu Kameleon, a także neomodernistycznemu apartamentowcowi OVO.

Drugiego dnia dzieci zakasały rękawy i przystąpiły do odtworzenia wrocławskiej moderny w małej skali. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele m.in. Dolmedu, Hali Stulecia, Renomy czy Trzonolinowca. Podczas pracy warsztatowej najmłodsi poznali podstawowe pojęcia architektoniczne; różnice między piętrem a kondygnacją, balkonem a loggią, czy fasadą a elewacją. Dzięki czterogodzinnym warsztatom, pełnym wytężonej pracy, powstały  autorskie interpretacje flagowych wrocławskich budynków modernistycznych.

Na podstawie dziecięcych modeli oraz ich fascynujących historii związanych z architekturą Wrocławia, przygotowaliśmy w pełni interaktywną mapę po wrocławskiej modernie. Zachęcamy do wspólnych spacerów tym wyjątkowym szlakiem!

PATRONI MEDIALNI